Tematyka pieniądza jest bardzo złożona. Teoria ekonomii w kwestii samego pieniądza i walut to temat, który można zgłębiać latami, a same szkoły ekonomiczne na ten temat mają często zupełnie różne opinie. Jednak pieniądz to nie tylko powszechnie akceptowany środek wymiany. To także sam przedmiot. Doskonale zdają sobie sprawę z tego ci, którzy pieniądze zbierają. Kolekcjonowanie monet wbrew pozorom może być bardzo ciekawe. Niestety, potrafi być także kosztowne…
Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym, że monety sporo mówią o miejscu, czasie i realiach. Pomijając już te bardzo stare, jednak te nowsze także mogą opowiadać historie miejsca, z którego pochodzą. Na monetach wygrawerowane są godła, budynki, zabytki, czasami rządzący oraz królowie. Różnorodność monet tylko z jednego kraju jest olbrzymia, nie wspominając przy tym o obszarze czy kontynencie. Osoba, która interesuje się historią może naturalnie łączyć pasję historyczną z pasją do kolekcjonowania monet.
Specyficznym problemem są monety kolekcjonerskie, wydawane przez banki narodowe. Ich wartość jako środka płatniczego może być na niskim poziomie. Jednak po paru latach, mogą okazać się bardzo cenne. Pomimo, że w sklepie w dalszym ciągu będzie można za nie kupić parę batonów, to kiedy spotka się kogoś, kto także kolekcjonuje monety, można dostać za nie sporą sumę. Cechą takich monet kolekcjonerskich jest fakt, że jest ich mało.

Często wiążą się one z jakimś wydarzeniem, osobą czy ważną rocznicą. To jeszcze bardziej podkreśla fakt związku monety z dziedzictwem historycznym. Fakt, że monety są rzadkie tylko nakręca całą atmosferę i budzi pożądanie w oczach tych, którzy nie załapali się na nie, kiedy można było je swobodnie kupić.
Bardzo osobliwym jest fakt, że podczas gdy dla jednej osoby dana moneta będzie warta naprawdę dużo, dla drugiej może być to kwestia paru złotych. Szczególnie wyraźny jest widok, kiedy jakaś osoba płaci monetą kolekcjonerską w sklepie. Dla zbieracza będzie to wręcz obraza i na pewno dojdzie do jakieś krótkiej i ostrej wymiany zdań na ten temat. Koniec końców, zawsze będą występowały różnice w wycenie jakiegoś przedmiotu.

Pomimo różnych podejść, nie można odmówić prawdy twierdzeniu, że zbieranie monet to nie tylko nudne i żmudne hobby, w przeważającej części polegającym na szukaniu ofert w internecie. To zgłębianie historii oraz dokładniejsze jej poznawanie. To przede wszystkim proces wchodzenia w posiadanie rzadkich rzeczy, a przecież coś takiego jest interesujące w zasadzie dla każdego.