Jeżeli znudziły Ci się popularne wakacyjne kurorty jako sposób na spędzenie wakacji warto rozważyć urlop w Gruzji.
Znajdująca się na pograniczu Europy i Azji Gruzja graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Jest to kraj niewielki z dostępem do Morza Czarnego na zachodzie i stolicą w Tbilisi na wschodzie. Całkowita liczba mieszkańców (zgodnie z danymi na rok 207) to 3 718 200, z czego aż prawie 1 150 000 zamieszkuje stolicę.

Kaukaz, przepiękne krajobrazy, wyśmienite wina, lokalna wódka czacza oraz niespotykana nigdzie indziej gościnność sprawiają, że z roku na rok oraz więcej Polskich turystów decyduje się na wycieczkę do tego jedynego w swoim rodzaju kraju. Wycieczka do Gruzji organizowana jest bardzo często na własną rękę, choć oczywiście nie brak jest tych, którzy wybierają zorganizowane przez biura podróży wyprawy. Co dokładnie ma nam do zaoferowania kraj, w którym mieszkańcy uważają się za tych, którzy wynaleźli wino? Przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy, w które historia wkomponowała niezwykłe budynki z duszą. Jako najciekawsze zabytki Gruzji wyróżnić należy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

  1. Monastyr Gelati. Znajdujący się w zachodniej części Kutasi klasztor pochodzi z XII w. Przez wiele lat był to główny gruziński ośrodek kultury i nauki. Do dzisiaj można podziwiać w nim wspaniałe, autentyczne freski z XII-XVII w. Na listę UNESCO wpisany został w 1994 r.
  2. Miasto-muzeum Mccheta. Znajduje się ono we wschodniej części Gruzji, położone jest bardzo blisko Tbilisi. Na terenie Mccheta odkryto, że ludzie osadzali się w nim już 3000-2000 p.n.e. Bogate jest ono w historie i posiada jedyny w swoim rodzaju klimat starożytności. Na listę UNESCO wpisano całe miasto, które mieści w sobie wiele unikatowych zabytków m.in. klasztory pochodzące już z IV w. czy też ruiny akropolu Armazisciche, którego historia sięga III w. p.n.e.
  3. Górna Swanetia. Położony wysoko w górach malowniczy region Gruzji zamieszkiwany jest przez Swanów, których historia osadnictwa na tych terenach sięga 2000 lat przed narodzinami Chrystusa. Jest to najwyżej zamieszkiwany region w Europie. Dzieli się on na Dolną Swanetię (Racza-Leczchumi) oraz Górną Swanetię (Megrelia).

Turyści z całej Europy dostrzegli w ostatnich latach jak bardzo interesującym i niezwykłym krajem jest Gruzja. Z roku na rok wyprawy do Gruzji cieszą się coraz większą popularnością i ku uciesze lokalnych mieszkańców nie zapowiada się by ten smagany przez wiele lat wojną kraj o niezwykłej historii przestał być odwiedzany przez Europejczyków. Niezwykle gościnni Gruzini przyjmują każdego przybywającego z otwartymi rękami ofiarując zwykle wszystko to, co mają — pyszne wino i lokalną wódkę czaczę.

Więcej informacji: http://visitmartvili.com/