Tematyka prawna budzi mieszane uczucie wśród ludzi. Z jednej strony, panuje przekonanie, że od prawa najlepiej trzymać się jak najdalej. Jeżeli już ktoś cytuje jakieś paragrafy, zwykle wiąże się to z nieprzyjemną sytuacją, w której jedna strona wysyła do drugiej roszczenia. Druga strona zaś powinna te roszczenia spełnić. Nie jest to komfortowa sytuacja. Z drugiej strony rośnie moda na świadomość w kwestii prawa. Dzięki ciężkiej pracy różnych organizacji społecznych, ludzie zaczynają tworzyć społeczeństwo obywatelskie, którego podstawą jest świadomość własnych praw i obowiązków. Z tego też powodu coraz częściej ludzie opierają się bezpodstawnym żądaniom, samodzielnie powołując się na konkretne przepisy.
Jednak, niezależnie czy ktoś przedstawia postawę strachu czy świadomości, czasami potrzebny jest prawnik. Opanowanie języka prawnego (czyli języka aktów prawnych) jest czymś bardzo wymagającym. Nawet kiedy dana osoba pozna ten język, stoi przed nią jeszcze nauka języka prawniczego (czyli języka nauki prawa), która może dostarczyć dodatkowych problemów. W sytuacji, w której występuje kłopot z prawem, dobrze jest skorzystać z usług prawnika.

Warto pamiętać, że prawo to nie tylko ganianie po sądach. Prawnik nie działa tylko w sądzie. W zasadzie jego pomoc może być potrzebna na każdym kroku. Bardzo wartościowe są porady prawne, które to w prosty sposób pozwalają na uniknięcie sporu w sali sądowej. Dobry prawnik umie znaleźć rozwiazanie, które w najszybszy sposób rozwiąże problem. Nie trzeba długo szukać by znaleźć dobrego i w miarę taniego prawnika, bowiem miejscem, w którym uzyskać można porady prawne Poznań , Kraków czy Katowice będą miejscem idealnym. W zasadzie w każdym mieście można uzyskać pomoc prawnika.
W kwestii sporów prawnych warto także dodać, że nie wszystko musi mieć agresywny charakter. Czasami ludzie po prostu nie wiedzą jak się zachować we wzajemnych stosunkach, dlatego też razem (czy oddzielnie) udają się do prawnika po pomoc. Seriale prawnicze emitowane w Polsce mogą sprawiać mylne wrażenie, że prawo służy tylko do wojowania.Usługi prawnika mogą być bardzo pomocne. To swoiste drzwi do świata prawa, szczególnie dla osoby nie związanej  prawniczą tematyką oraz słownictwem. Podręczniki do prawa są bardzo ciężką lekturą, a to właśnie one dają przygotowanie do tego, by swobodnie móc czytać kodeksy oraz ustawy. Ktoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z nimi może po prostu sobie zaszkodzić. Dlatego też porady prawne są nieocenioną pomocą nie tylko w sporach prawnych, ale także w codziennym życiu.