Szukanie roweru na każdą okazję może być bardzo trudne. Rzadko kiedy można znaleźć coś naprawdę uniwersalnego, jeżeli w sprzedaży jest wiele różnych modeli, które dedykowane są do szczegółowych sytuacji lub okazji. Nie ma łatwo ten, którego fundusze są ograniczone i nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup każdego modelu, tak by móc wykorzystać sprzęt w stu procentach w jego przeznaczeniu. Inną sprawą jest to, że kupowanie kilku rowerów, jeden do miasta, drugi na dłuższe wycieczki, trzeci typowo rekreacyjny, jest po prostu kuriozalne. Dlatego trzeba zadać sobie trochę trudu i wybrać taki, który najlepiej odpowiadał będzie potrzebom.

Na pewno w pierwszej linii należy odrzucić wszelkie rowery wyczynowe. Dedykowane są one różnorodnym sportom powiązanym z rowerem, jednak nie zadowolą przeciętnego użytkownika. Głównie dzieje się tak za sprawą ich budowy. W zależności od modelu mają małą ramę, nie mają siodełka, ich opony są bardzo grube. Dla przeciętnego użytkownika jest bezsensownym kupować właśnie taki rower. Naturalnym wyborem byłby rower miejski. I prawdą jest, że w wielu sytuacjach rower miejski może się sprawdzić. Jego największą zaletą jest wygoda. Można przejechać stosunkowo długą trasę w wygodnym siedzeniu, bez bólu pleców czy innych niedogodności. Rower miejski jest idealnym wyborem dla tych, którzy używają roweru jako środka transportu.
Nie można mimo wszystko o nim powiedzieć, że jest najbardziej uniwersalny. Na takie miano zasługuje w pierwszej kolejności rower górski. Rowery górskie są idealne do jazdy rekreacyjnej. Dzięki swojej budowie są w stanie wytrzymać wiele. Jazda po nienajlepszej powierzchni nie będzie dla nich stanowiła problemu. Tak samo z jazdą po asfalcie, dlatego równie dobrze sprawdzą się na długich, rowerowych wycieczkach.

Tak samo bezproblemowo można wykorzystywać je do jazdy po parkach. Rower górski jest także dobrym środkiem transportu po mieście. Jego zalety wynikają w zasadzie z uniwersalnej budowy. Rowery górskie może nie są tak wygodne jak ich miejskie odpowiedniki, ale za to są w stanie wytrzymać o wiele więcej. Nie można też powiedzieć, że są niewygodne. Po prostu podczas jazdy odczuwa się mniej wygody, niż jeżdżąc na rowerze miejskim. To nie powinno jednak nikogo odstraszać, bowiem nie jest to problem nie do przeskoczenia.Kiedy ktoś jest w stanie pozwolić sobie na tylko jeden rower, jego wybór powinien paść na rower górski, który sprawdzi się w większości warunków, które przeciętny człowiek może spotkać wybierając się na przejażdżkę.