Drukarki 3D znajdują coraz większe zastosowanie. Drukuje się przy ich pomocy nie tylko proste, użytkowe przedmioty, ale także elementy elektroniczne i budowlane. Druk przestrzenny polega na wytwarzaniu obiektów na podstawie ich komputerowych modeli w trzech przestrzennych wymiarach. Pierwotnie służył do szybkiego wykonywania prototypów różnego rodzaju elementów i form, w których można było je odlać. W chwili obecnej dzięki postępowi technologicznemu możliwe jest również drukowanie gotowych produktów np. zabawek czy protez.

Zarys historyczny
Pierwsze próby druku 3D przeprowadzono w roku 1986. Wówczas opracowana została i opatentowana metoda Stereolitografii (SLA), która różni się jednak od tych współcześnie stosowanych. Dwa lata później opracowano technikę, która wykorzystuje osadzanie topionego materiału (FDM). Maszyna 3D Modeler znalazła się w sklepach w roku 1992. W tym samym czasie powstała także pierwsza drukarka korzystająca z techniki selective laser sintering. Polega ona na nakładaniu cienkich warstwa materiału i ich utwardzaniu w wybranych punktach poprzez działanie lasera. Obiekty są zawieszone w sproszkowanym materiale, z tego powodu możliwe jest drukowanie nawet bardziej skomplikowanych kształtów. Pierwsze drukarki tego typu, które można stosować w domu stworzył Adrian Bowyer w roku 2006. Kolejne modele wykonane zostały dzięki projektowi RepRap zakładającego zbudowani samoreplikujących się drukarek.

Zastosowanie
Zastosowanie drukarek 3D uzależnione jest przede wszystkim od możliwości sprzętowych i metod wytwarzania zaprojektowanych elementów. Nie bez znaczenia jest ich kształt oraz pojemność drukarki. Metody z wykorzystaniem materiału zawieszonego w proszku pozwalają na druk o wiele bardziej skomplikowanych elementów. Jednak nie można w ten sposób tworzyć przedmiotów o zamkniętej przestrzeni z pustym wnętrzem. Drukarki 3D umożliwiają tworzenie drobnych elementów z tworzy sztucznych – części zabawek, produktów elektronicznych itd. Świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności stworzenia prototypu jakiegoś przedmiotu, kiedy skorzystanie z usług firmy odlewniczej jest nieopłacalne. Zastosowanie na większa skalę mogłoby być jednak dość kosztowne. Druk przestrzenny wykorzystuje się także w produkcji biżuterii oraz do wyrobu form służących następnie do odlewania innych produktów. Drukarki 3D znalazły zastosowanie również w medycynie. Mogą pomóc w uzupełnianiu brakujących tkanek na przykład kości. Dzięki wysokiej precyzji zapewniają doskonałe dopasowanie.

Polecamy http://hexagongroup.pl/o-nas/