Właściwie współczesna obróbka tworzyw sztucznych zahacza już właściwie o każdą dziedzinę życia. Dzieci bawią się plastikowymi zabawkami, kobiety i mężczyźni coraz chętniej noszą odzież syntetyczną, a wszyscy pijemy wodę z plastikowych butelek. Zanim jednak wszystkie te produkty trafią na półki sklepowe, a potem wprost do naszych rąk, muszą przejść specyficzny proces projektowania i wdrażania do produkcji na fabrycznych taśmach. Tworzywa sztuczne najczęściej pozyskuje się w formie odlewów. To na podstawie danego odlewu powstaje kształt, który stać się może potem opakowaniem, zabawką lub syntetyczną tkaniną.
Do obróbki tworzyw sztucznych używa się maszyn nowej generacji. Poprzez specyficzne wtryskarki wprowadzony zostaje do formy odlewniczej specyficzna masa plastyczna, która w wyniku zimnej temperatury automatycznie zastyga i jest gotowa do dalszych procesów obróbki. Tworzywa sztuczne nie wymagają szlifowania tak jak drewno, ponieważ są materiałami niezwykle plastycznymi. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym jest PCV, czyli polichlorek winylu. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w kuchni, przemyśle, gospodarce. Jego główną zaletą jest wysoka plastyczność, największa wada to łatwopalność.

Tworzywa sztuczne i przedmioty codziennego użytku z nich wykonywane przechodzą też szereg badań w trosce o to, czy są bezpieczne w środowisku standardowego konsumenta. Tworzywa sztuczne nie mogą bowiem posiadać w składzie zbyt sporego procenta elementów toksycznych, a w tym składzie materiałowym jest to nieuniknione, dlatego tak bardzo zwraca się na dokonywanie wszelkiego rodzaju atestów oraz certyfikatów mówiących o tym, że dany towar jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia.
Przy obróbce tworzyw sztucznych pracują osoby, które przy kontakcie z wtryskarkami muszą być ubrane w specyficzne ubranie robocze, chroniące ich przed wysokimi temperaturami. Odlewy wykonuje się z charakterystycznymi maseczkami na ustach, aby nie wdychać toksycznego powietrza zanieczyszczonego plastikiem doprowadzonym do wysokiej temperatury. Ważne jest także nakrycie głowy, by do odlewów nie dostały się ślady ludzkich włosów. Odlewy zabiera się z taśmy w rękawiczkach. Ręce muszą być koniecznie ochronione, ponieważ odlew zabierany prosto z taśmy ma jeszcze wysoką temperaturę i chwytanie go gołymi rękami mogłoby doprowadzić do poparzeń. Gotowe odlewy, zdjęte z taśmy produkcyjnej, wędrują do magazynu, gdzie czekają na zatwierdzenie producenta do zastosowania w danym przemyśle.