Przy budowaniu zupełnie nowego domu trzeba zwrócić uwagę na podłączenie do prądu oraz wody. Bez tego trudno byłoby się odnaleźć w nowym miejscu zamieszkania. Gdy już wszystkie przewody zostaną zaprojektowane i rozplanowane zostanie dla nich miejsce na mapie ścian domu, trzeba jeszcze zorganizować centralę zarządzającą całym systemem elektrycznym. Znajduje się ona w skrzynkach elektrycznych, które aranżować można na wiele sposobów. Wiele osób uważa, że skrzynki elektryczne powinno się montować poza obszarem wewnętrznym domu, na zewnątrz, na przykład tuż obok drzwi wiodących do piwnicy lub do garażu. Innym odpowiada z kolei, gdy takie skrzynki znajdą się bezpośrednio w korytarzu lub przy drzwiach wejściowych. Najważniejsze jest, aby skrzynka była usytuowana tak, byśmy w razie potrzeby mieli do niej nieograniczony dostęp. Czasem zdarzyć się może, że zawiodą bezpieczniki lub wysiądzie któryś z parametrów odpowiedzialny za działanie elektryczności w całym domu. Wtedy trzeba sprawić w skrzynce, jakie zaszły zmiany.

Dostępne na rynku skrzynki elektryczne najczęściej zamykane są na kłódkę. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, bo gwarantuje, że dzieci nie dostaną się do miejsca dla nich nieprzeznaczonego. Kontakt dziecka ze skrzynką elektryczną może skończyć się tragicznie, dlatego warto zadbać o to, by miejsce montażu skrzynki dalekie było od tego, w którym dziecko lubi bawić się na co dzień. Obowiązkowo na każdej skrzynce elektrycznej należy umieścić nalepkę z informacją, że przed nami znajduje się niebezpieczne urządzenie elektryczne i że dostęp do niego mogą mieć tylko osoby upoważnione. Taka naklejka przedstawia najczęściej czaszkę lub znak z błyskawicą.

Skrzynki elektryczne dostępne w sklepach mają zazwyczaj metaliczne obudowy. Jeśli możemy, w dobrym guście byłoby pokryć je jakimś nieskomplikowanym kolorem. Służyć mogą do tego farby emaliowe, skutecznie działające przeciwko korozji. Ładnie wyglądają skrzynki brązowe lub pomarańczowe. Farba na nich schnie bardzo szybko. Przy montażu skrzynek trzeba pamiętać, aby nie umieszczać ich na terenach wilgotnych. Zbyt duże natężenie wilgoci w rejonie skrzynek elektrycznych może być bardzo ryzykowne.
W blokach mieszkalnych systemy skrzynek elektrycznych montowane są na poszczególnych piętrach. Otwiera się je zazwyczaj raz na dwa miesiące, gdy przychodzi osoba odpowiedzialna za spisywanie informacji z liczników. W blokach skrzynki elektryczne mogą być nieco mniejsze, niż te w domach jednorodzinnych. Raz na jakiś czas dla bezpieczeństwa warto dokonywać przeglądu.

Zobacz więcej: http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php