Wielu Polaków uważa, że standardy opieki medycznej w naszym kraju nie spełniają ich wymagań, dlatego chętniej korzystają z prywatnych opcji leczenia niż z publicznej służby zdrowia. Choć wiąże się to z nieco większym wydatkiem, ponieważ nie jest dofinansowywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to jednak lepsze warunki oraz szybszy powrót do zdrowia wydają się bezcenne. Dotyczy to praktycznie wszystkich dyscyplin medycyny. Wyjątkowe standardy opieki, w tym nieprzeciętna dyskrecja, oczekiwane są szczególnie w przypadku placówek świadczących usługi z zakresu opieki psychiatrycznej.

Różnice w leczeniu psychiatrycznym publicznym i prywatnym
Do najważniejszych różnic w leczeniu publicznym i prywatnym, zalicza się zwykle czas i nakłady finansowe przeznaczane na pojedynczych pacjentów. W placówkach państwowych uwaga poświęcana choremu jest wyraźnie ograniczona. Wynika to ze ściśle wytyczonych godzin pracy personelu oraz z limitowanych środków przeznaczanych na leczenie. Należy bowiem pamiętać, że pieniądze pochodzą z NFZ i praktycznie zawsze oszczędza się na tyle, na ile jest to możliwe przy zachowaniu podstawowych standardów. Warto przy tym podkreślić, że niezależnie od woli zarządzających i pracowników, niektóre placówki nie są w stanie pozwolić sobie na lepszą opiekę z powodu braku funduszy. Mimo starań i poświęcanej uwagi, nie zawsze zagwarantują taki profesjonalizm, jak lepiej wyposażone, bogatsze kliniki. Poza nakładami finansowymi i czasem, trzeba wspomnieć o okresie hospitalizacji. W placówkach publicznych jest on zwykle ograniczany do niezbędnego minimum. Oznacza to, że niektórzy wypisywani są już przy pierwszych objawach poprawy, a nie po zakończeniu pełnej terapii.

Prywatne kliniki psychiatryczne są zwykle lepiej dofinansowane, co wyraźnie przekłada się na ich podwyższony standard. Poza pełną ofertą leczniczą i terapeutyczną, zapewniają wiele udogodnień, które bezpośrednio wpływają na lepsze samopoczucie pacjentów, tym samym optymalizując rezultaty terapii. Prywatne kliniki wielokrotnie dysponują też bogatszą kadrą pracowniczą, dzięki czemu praktycznie każdy pacjent otrzymuje tyle uwagi, ile potrzebuje. Choć nie fundamentalną, to jednak w leczeniu problemów psychicznych bardzo istotną kwestią jest też fakt, że prywatne kliniki z reguły nie przypominają klasycznych szpitali, które w większości osób budzą złe skojarzenia. Nowoczesne obiekty tworzone są w stylu przyjaznych, bardziej „domowych” miejsc.

Jak wybrać dobrą, prywatną klinikę psychiatryczną?
Spośród wszystkich działających w kraju, prywatnych klinik, warto zwrócić uwagę na te, które posiadają lub posiadały status szpitala. Należy do nich m.in. Medox- prywatna klinika psychiatryczna leżąca w niewielkiej wsi blisko Warszawy, która w wyniku zmian prawnych jest ośrodkiem leczenia, jednak nadal zatrudnia klinicystów z bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w uznanych placówkach służby zdrowia. Poza tym warto sprawdzić kwalifikacje pracowników oraz poszukać opinii na temat kliniki. W licznych przypadkach dobrze jest, by ośrodek leczenia znajdował się z dala od miejsca zamieszkania. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że zmiana otoczenia pomaga w poprawie samopoczucia, zapewniając przy okazji anonimowość i dyskrecję. Decydując się na ofertę konkretnego podmiotu, warto już na początku porozmawiać także o przewidzianym czasie hospitalizacji i o ewentualności jego wydłużenia, a także o możliwości pomocy po zakończeniu głównej fazy leczenia. Pozwoli to zagwarantować sobie optymalne efekty terapeutyczne.