Śmierć bliskiej osoby jest dla wielu ludzi wydarzeniem, które przez swój tragizm paraliżuje ich życia i wywołuje uczucia bezsilności oraz tęsknoty. Zgon to temat trudny i bolesny, jednakże utrata życia to dopiero początek drogi, jaką muszą przejść ludzkie zwłoki, aby spokojnie spocząć na cmentarzu lub urnie. Najczęściej zajmuje się tym rodzina, zwracając się o pomoc do firm specjalizujących się w dopełnianiu formalności związanych z odejściem z tego świata – do zakładów pogrzebowych

Czym zajmują się zakłady pogrzebowe?

Mimo ogromnego wyboru różnych zakładów ich oferty są do siebie bardzo podobne. Do najczęstszych usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe należą:

  • Dopełnianie formalności związanych ze śmiercią w urzędach
  • Przygotowanie ciała, wykonanie zabiegów kosmetycznych na zwłokach
  • Sprzedaż urn, trumien, wieńców i wiązanek pogrzebowych, wykonywanie nekrologów oraz obrazków pamiątkowych
  • Organizacja ceremonii pogrzebowej, transport ciała karawanem, oprawa muzyczna, przygotowanie stypy
  • transport ciała do chłodni
  • kremacja zwłok

Jaki jest koszt pogrzebu?

W zależności od rodzaju pochówku, elementów dodatkowych na ceremoniach takich jak oprawa muzyczna czy transport żałobników oraz wielkości miasta, w którym się odbywa, zależy cena pogrzebu. Najwyższa cena pochówku jest w dużych miastach, z których na pierwszym miejscu plasuje się Warszawa. Na pogrzeb tradycyjny powinniśmy spodziewać się kwoty od 1300 do 1900 złotych. W kwocie tej zawarte są takie usługi jak transport ciała, zabiegi kosmetyczne, organizacja pochówku oraz trumna. Wybór trumny ma ogromny wpływ na ostateczną cenę pogrzebu, jej koszty wahają się od 800 do nawet 4000 złotych.

Oprócz pochowania trumny na cmentarzu możemy zdecydować się także na kremację zwłok, wtedy kwota zazwyczaj jest niższa o 200 lub 300 złotych. Profesjonalne zakłady pogrzebowe umożliwiają kremację w ich zakładach, co zwykle obniża koszt całej procedury.

Jak dostać pracę w zakładzie pogrzebowym?

Praca w zakładzie pogrzebowym jest pracą niezwykle wymagającą. Ciągły stres, obcowanie ze zrozpaczonymi ludźmi i stos pracy papierkowej skutecznie zniechęcają do podjęcia pracy w tego typu zakładach. Do niektórych rodzajów wykonywanych usług wymagane są nietuzinkowe umiejętności. Aby wykonywań zabiegi tanatokosmetyczne należy przejść specjalistyczne kursy, rozważając pracę jako balsamista także powinniśmy wyposażyć się w niezbędną wiedzę i doświadczenie. Praca w zakładzie pogrzebowym często wiąże się z pracą fizyczną potrzebną podczas na przykład wynoszenia trumny lub kopania grobów, dlatego tężyzna fizyczna jest mile widziana w pracy na przykład grabarza. Podstawowa obsługa komputera, znajomość procedur związanych z pochówkiem jest niezbędna do sprawnej pracy papierkowej. Oprócz typowych wymagań takich jak przebyte kursy, siła fizyczna i odpowiednie doświadczenie bardzo istotna jest także empatia i wyrozumiałość, które konieczne są do delikatnego przeprowadzania rozmów z rodziną zmarłej osoby, które są podstawą w pracy w zakładzie pogrzebowym.

Naszym zdaniem dobrze wiedzieć: https://jakubisiak.eu/zaklad-pogrzebowy-warszawa-ursynow/